Yozgat Bozok Üniversitesi

DEKAN YARDIMCISI

Doç. Dr. Hülya TOKER

Doç. Dr. Hülya Toker 1965 yılında Yozgat’ın Yerköy ilçesinde doğmuştur. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olmuş, daha sonra aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü'nde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Ocak 2020’de doçent unvanı almıştır.

Toker’in askerî tarih konusunda pek çok eseri bulunmaktadır. Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri (Belge ve Fotoğraflarla); Birinci Dünya Savaşı’nda Galiçya Cephesi 15. Kolordunun Harekatı gibi özgün çalışmaların yanı sıra Balkan Savaşı'nda Neden Bozguna Uğradık?; Balkan Savaşı'nda Edirne Kuşatmasına Ait Harp Ceridesi gibi dönemin komutanları tarafından kaleme alınmış Osmanlıca hatıraların günümüz Türkçesine çevirisini yapmıştır. Ayrıca Askerî Tarih Belgeleri Dergisi’nin “1875-76 Sırp İsyanı” konulu 102 ve “Milli Mücadelede Güney Cephesi I” konulu 103. sayısını hazırlayarak yayımlamıştır. Aynı derginin 92. sayısından 116. sayısına kadar olan nüshalarını diğer yazarlarla birlikte yayıma hazırlamıştır. Toker, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Muharebeleri ve Kore Savaşı’yla ilgili eserlerin yayımlanmasında çeviri ve editörlüklerde bulunmuştur.

2019 yılından itibaren Türkiye Siyaset Bilimi Dergisi editörlüğünü yürüten Toker, evli ve bir çocuk annesidir.

 

 

İletişim

Adres: Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Atatürk Yolu 7. Km 66900 Yozgat

Dahili: 6600

E-Posta: hulya.toker@bozok.edu.tr