YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

Farabi

Kısaca "Farabi Değişim Programı" olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

 
Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

 
Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

 

Farabi (871-950)
Türkistan’ın Farab şehrinde 871 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanında eserler yazmıştır. İslam dünyasında felsefe alanında Muallim-i Evvel (İlk Öğretmen) denen Aristo ile kıyaslanacak kadar büyük bir şöhrete sahiptir ve Muallim-i Sani (İkinci Öğretmen) olarak anılır. Batı dünyasında "Alpharabius" olarak tanınır. 950 yılında Şam’da vefat etmiştir.

  

FARABİ KOORDİNATÖRLERİ
  Görevi
Doç. Dr. Fahri SEKER Fakülte Koordinatörü
Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin TEMİZ Yardımcı Koordinatör
Dr. Öğr. Üyesi Figen TOMBAK İktisat Bölümü Koordinatörü
Arş. Gör. Mahmut Şaban AFSAL İktisat Bölümü Koor. Yardımcısı
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet KARA İşletme Bölümü Koordinatörü
Öğr. Gör. Sevil ZENGİN İşletme Bölümü Koor. Yardımcısı
Dr. Öğr. Üyesi Gökberk YÜCEL Siyaset Bil. Ve Kamu Yön. Koordinatörü
Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ilgın BAHÇECİ Siyaset Bil. Ve Kamu Yön. Koor. Yrd. 

 

Farabi Programı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için T.C. Bozok Üniversitesi International Office internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.